Biztonsági tanácsok mobilkészülékekhez

 Legyen szó laptopról vagy okostelefonról, a bűnözőket mind a készülék, mind pedig a rajtuk található érzékeny adatok érdeklik. A védelem első pontja a fizikai hozzáférés: munkahelyen, tárgyaláson, étteremben, reptéren, szállodában, készülékünket mindig tartsuk látótávolságban, kartávolságunkban.

Használjanak jelszavas vagy PIN zárolás feloldást, mely hozzáférés védelmet biztosít, ha idegen kézbe kerülne a készülék.

Az időzár, képernyő időkorlát opciót kapcsolják be, így illetéktelenek nem tudják megtekinteni címjegyzéküket illetve egyéb személyes adataikat, hívást indítani vagy alkalmazásokat telepíteni. (vicces kedvű kollegák sem tudják telefonunk nyelvét kínaira változtatni)

Kapcsolják be az adatok törlése opciót bizonyos számú (pl. 5) sikertelen feloldási próbálkozást követően. Így ha el is tulajdonítják a készüléket, legalább személyes illetve céges adataikat biztonságban tudhatják.

Ha befejezték használatát, kapcsolják ki a Bluetooth, Wi-Fi kommunikációt. Ezzel az akkumulátor készenléti idejét növelhetik, valamint elkerülhetik a csaló hotspot-okra való csatlakozást illetve kéretlen Bluetooth üzenetek fogadását. Wi-Fi esetében ajánlott továbbá az „Automatikus csatlakozás”/ „Hálózati értesítés” kikapcsolása.

Alkalmazások telepítését csak a hivatalos áruházakból (Google Play, Apple Store) végezzék. Ezek sem tökéletesek, de biztonságosabbak, mint a kontroll nélküli forrásból származók.

Alkalmazások engedély kéréseit mindig olvassák el. Ha pl. egy játék túl kíváncsi, és a működéséhez józanésszel végig gondolva egyáltalán nem szükséges – pl. SMS küldés, címjegyzékhez hozzáférés -felhatalmazásokat is szeretne, inkább álljanak el a telepítéstől és keressenek alternatívát.

Nyilvános Wi-Fi használata során mellőzzék a vásárlást, vagy banki oldalak használatát. Ilyen hálózati kapcsolat során kerüljék az olyan kommunikációt, mely jelszót, számlaszámot, kártyaszámot érint, hiszen ezeket akár mások is láthatják.

Legyenek körültekintőek a QR kódok (kétdimenziós vonalkód) feldolgozásával.

Telepítsenek és használjanak valamilyen antivírust vagy biztonsági csomagot. (használjanak pl. avast!, F-Secure, Kaspersky vagy Symantec terméket)

Böngészés során kiemelten figyeljenek (kétszer is ellenőrizzük a címsort) a megnyitott oldalra, hiszen a kis képernyő miatt könnyebben eshetnek adathalászat áldozatává.

Alkalmazásaik védelme fontos. Például az AppLock alkalmazás lehetővé teszi, hogy kiválasztott funkciók csak egy külön jelszó begépelése után legyenek aktiválhatók.

Adataik védelme, titkosítása. Kapcsolják be a készüléken valamint a külső SD kártyán található adatok titkosítását.

Bács-kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály

About Post Author