Idén ősszel harmadik évébe lép az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által koordinált méhnyakrák elleni oltási program. A szülők újra igényelhetik az államilag támogatott, térítésmentes iskolai védőoltást. Az ingyenesen biztosított méhnyakrák-megelőző vakcinát az elmúlt két évben több mint 70 ezer iskolás lány kapta meg, idén pedig újra több mint 40 ezer lány szülei kérhetik. A kétadagos oltóanyag azok számára ingyenes, akik betöltötték a 12. életévüket, és szeptemberben kezdik meg az általános iskola 7. osztályát.
2014 szeptemberétől a Nemzeti Védőoltási Program részeként igényelhetik a lányok szülei a méhnyakrák elleni térítésmentes védőoltásokat, amelyet két adagban – ősszel és tavasszal – kapnak meg az érintettek. 2016-ban a tanév első szülői értekezletén minden érintett tanuló szülei írásos tájékoztató csomagot kapnak, amely tartalmazza a kitöltendő szülői nyilatkozatot is. Annak érdekében, hogy a lányok ősszel megkapják a térítésmentes, állami támogatású oltóanyagot – és védettek legyenek egy esetleges későbbi rákbetegségtől –, ezt a nyilatkozatot legkésőbb 2016. szeptember 13-ig, aláírva kell visszajuttatniuk az iskolába. A gondozói, szülői nyilatkozat az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal oldalán is elérhető és onnan letölthető.
Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal adatai szerint az oltási program kezdete óta az érintettek mintegy 80%-a, azaz több mint 70 ezer iskolás lány szülei döntöttek úgy, hogy élnek a lehetőséggel, és kérik gyermeküknek a védőoltást. Az iskolai oltások előnye, hogy területi és anyagi viszonyoktól függetlenül bárki számára elérhető. Az ingyenes vakcina így minden érintett fiatalhoz eljut. Az előző kampányok eredményeképp jelentősen nőtt az átoltottság, az egészség-egyenlőtlenség csökkent” – tette hozzá Dr. Horváth Judit Krisztina.
Az előző két méhnyakrák elleni országos védőoltási kampány egyértelműen sikeres volt. A 2015-2016-os oltási kampány eredményessége az iskolák ötödében száz százalékos volt, ami azt jelenti, hogy minden oltásra jogosult gyermek megkapta a méhnyakrák elleni védelmet.
A vakcina – HPV (humán papillomavírus) típustól függetlenül – klinikai vizsgálatokkal igazoltan magas, 93%-ot meghaladó összhatékonyságú védelmet nyújthat a méhnyakrák ellen a korábban HPV-vel nem fertőzött lányoknál. A magas fokú védelem kialakulásának alapfeltétele, hogy a lányok a védőoltást szexuális életük megkezdése előtt megkapják, hiszen ekkor még szinte biztosan nem fertőzöttek HPV-vel. A védettség kialakulásához két oltás szükséges 6 hónap különbséggel. A vakcina első adagját 2016 októberében adja be az iskolaorvos, a második oltást pedig 2017 tavaszán kapják meg a lányok. Ebben az évben is a magas átoltottság elérése a célunk. Ha az átoltottsági arány nem éri el a megfelelő értéket, növekedhet a fertőzések kockázata és a daganatos betegségek kialakulásának esélye.
A méhnyakrák elleni védekezés két erős pillére: a védőoltás és a rendszeres szűrés. Rendszeres szűréssel a betegség még a rák kialakulása előtt felfedezhető, kezelhető és megakadályozható, hogy más szerveket is megtámadjon. „A védőoltás nagyfokú védelmet nyújt a betegség ellen, de ugyanilyen fontos továbbra is fenntartani a szűrővizsgálati rendszerünket, ez a kettő együtt alkalmas arra, hogy eltűntesse a méhnyakrákot Magyarországról.” – tette hozzá Dr. Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos.
A jelenleg elérhető legjobb kombináció az aktív szexuális élet megkezdése előtt beadott védőoltás, majd 25 éves kor felett a rendszeres szűrővizsgálat.
Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség