Tegyen Otthona Tűzbiztonságáért 2.

A téli időjárás kedvez a lakástüzek kialakulásának. Az emberek a hideg időben sokkal többet tartózkodnak otthon, többet főznek, és intenzíven kell fűteni. Az esetek többségében a tűz egy-két négyzetméternyi területet érint, azonban országosan szinte minden nap előfordul olyan eset, ahol teljesen kiég egy szoba, vagy az egész otthon válik a lángok martalékává. Mind a sérülések, mind pedig a lakástüzek megelőzhetőek néhány egyszerű szabály betartásával:

  • A fűtőeszköz és a kémény kialakítását és karbantartását bízzuk szakemberre, a házilag barkácsolt berendezések életveszélyesek lehetnek.
  • Azokban a háztartásokban, ahol fával fűtenek, ne legyen túl közel a tüzelő a kandallóhoz, cserépkályhához, vagy kazánhoz.
  • Sok tűz keletkezik elektromos zárlat miatt. Otthonunk elektromos rendszerét mindig szakember telepítse és ellenőrizze, a házilagos megoldások fokozott kockázatot jelentenek. Azokat a kisgépeket ­– hajvasaló, hajszárító, kávéfőző, mobiltöltő –, amelyeknek nem kell egész nap feszültség alatt lenniük, ne tartsuk áram alatt. Sérült vezetéket, hibás hosszabbítót, elosztót soha nem szabad használni!
  • Az ágyban való cigarettázás sok lakástűz forrása. A cigarettából kihulló parázs ráeshet a ruházatra, az ágyneműre, vagy a rosszul eloltott cigarettacsikk a kiborult hamutartóból beeshet az ágyba, ami még órák múlva is okozhat tüzet- pont akkor, amikor már alszunk! Fontos, hogy a még égő, parázsló cigarettát ne hagyjuk a hamutartóban, azt mindig oltsuk el! A hamutartó tartalmát ne öntsük éghető anyagokkal teli kukába!
  • A tűzhelyen felejtett étel, olaj is gyorsan tüzet okozhat, hiszen a konyhában elhelyezett gyúlékony anyagokon gyorsan továbbterjednek a lángok. A lakás elhagyásakor minden esetben zárjuk el a tűzhelyet, mert számos tűzeset oka az, hogy a lakásból eltávozó személy elfelejti, hogy a tűzhely bekapcsolva maradt. Van, amikor nem várt körülmény vonja el a figyelmét arról, vagy jelent akadályt abban, hogy időben visszatérjen valaki. Fontos, hogy sem főzés, sem pedig ételmelegítés közben ne hagyjuk felügyelet nélkül a tűzhelyet!
  • A lakástüzek többségénél a mérgező füst füstmérgezéshez vezet, rosszabb esetben halálhoz. Számos esetben a lakásokban kialakuló tüzet – főleg éjjel – a benntartózkodók már csak túl későn, vagy egyáltalán nem észlelik. Egy lakástűz esetén csak néhány perc áll a lakók rendelkezésére, hogy felmérjék a helyzetet és biztonsággal elhagyják az otthonukat. Itt kerülnek előtérbe az otthoni füstérzékelők. A lakóépületek helyiségeiben kialakuló tüzeknél a tűz kezdeti szakaszában már keletkezik füst. A füstérzékelők nagyjából egy percen belül jeleznek, így adva nagyobb esélyt a menekülésre és a túlélésre.

Tűz esetén, azonnal hívja a katasztrófavédelem műveletirányítási központjait a 112-es segélykérő telefonszámon! Az észlelést követően fontos a gyors helyzetfelismerés, hiszen minden perc számít. A lángok másodpercek alatt rohamosan terjedhetnek, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására – amennyiben az a testi épségünket nem veszélyezteti – akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha a tűz akkora, hogy már a testi épségünket, vagy a lakás szerkezetét veszélyezteti, akkor hagyjuk el az épületet és haladéktalanul szóljunk a szomszédoknak is.

About Post Author